2.2 Chudinské čtvrti v Keni

Nairobi

V chudinských čtvrtích v Nairobi žije více než 70 procent obyvatel v nepředstavitelných životních podmínkách bez nezávadné pitné vody, hygieny, zdravotní péče, možnosti se vzdělávat, bez elektřiny, kanalizace a někdy i bez jídla.

Největším problémem je nedostatek odpadkových košů a neexistence systému vyvážení odpadu, dále nedostatek toalet, který vede k fenoménu tzv. „flying toilets“. Tento fenomén představuje lidské výkaly zabalené v plastikových sáčcích na cestách v chudinských čtvrtích, které přispívají k šíření různých epidemií. Mezi další problémy patří nedostatek pitné vody, osiřelé děti závislé na vdechování lepidla od velmi raného věku.

Kibera se řadí mezi největší slumy v Africe a nachází se na jihozápadním okraji Nairobi, cca 5 kilometrů od centra města na rozloze 2,5 km^(2). Populace žijící v této chudinské čtvrti přesahuje 1 milion obyvatel, odhadovaná hustota zalidnění je 300 000 osob/km^(2). Kibera vznikla v roce 1920, kdy bylo núbijským vojákům povoleno usadit se na okraji Nairobi. Z jazyka núbijských osídlenců pochází i jméno slumu – kibra v jejich jazyce znamená les, džungle. Po dosažení nezávislosti Keni se ve slumu zvýšilo množství nelegálních staveb. Většina domů je postavená z vlnitého plechu, jsou v těsné blízkosti, lemovány stokami a odpady. Půda pod domy je bahnitá. Většina obyvatel je nezaměstnaných, případně se živí příležitostným prodejem, chovem dobytka či dopravou. Průměrný věk se pohybuje kolem 35 let, HIV pozitivní je asi 80 procent obyvatel, polovina trpí malárií. Ve slumu je kolem 300 křesťanských kostelů (chatrče s křížem na střeše) a několik základních škol, v nichž vyučují místní dobrovolníci. V Kibeře působí přes 600 neziskových organizací, ale jejich práce bohužel není téměř vůbec vidět.

Dandora se nachází na východním předměstí Nairobi a je součástí divize Embakasi. Dandora je rozdělená do 5 částí, byla založená v roce 1977 za finanční pomoci Světové banky za účelem nabídnout místním lidem lepší úroveň bydlení. Bohužel se tato oblast proměnila v chudinskou čtvrť s velkou hustotou obyvatelstva a s vysokou nezaměstnaností. Dandora je také proslavená vysokou kriminalitou a hlavní nairobskou skládkou, která je situovaná uprostřed obytné části a způsobuje zdravotní problémy místním obyvatelům.

Korogocho je třetím největším slumem v Nairobi, kde žije cca 120 000 obyvatel. Sousedí s Dandorou, od které ho odděluje nairobská skládka.

Mathare je nairobským slumem čítajícím přibližně půl milionu obyvatel a nachází se poblíž chudinské čtvrti Dandora.

Buruburu se nachází ve východní části Nairobi v divizi Makadara. Nejstarší součást tohoto slumu vznikla v roce 1982.

Kariobangi, obytná oblast pro nízkopříjmové skupiny lidí, je lokalizována v severovýchodním Nairobi. Její součástí jsou jak lepší byty, tak slumy. Kariobangi se skládá se dvou částí – ze severní a jižní. Jižní část byla postavena dříve a to již v roce 1961.

Mezi další chudinské čtvrti v Nairobi patří Ngando, Majengo, Soweto a další.

Kisumu a jeho chudinské čtvrti

Kisumu je 3. největším keňským městem. Více jak 80 procent obyvatelstva tu žije v chudinských čtvrtích, kde je největším problémem nedostatek pitné vody. Slumy, ve kterých jsou podmínky v Kisumu nejhorší, jsou Manyatta a Nyalenda, které jsou ztělesněním chudoby a zanedbanosti. I v těchto slumech existují tzv. „flying toilets“. Tyto výkaly končí v nepříliš vzdáleném Viktoriině jezeře a ohrožují jeho vodní ekosystém i životy lidí, kteří vodu z jezera využívají k vaření, konzumaci a k ostatním účelům.

Mombasa – chudinská čtvrť Muoroto

Tato chudinská čtvrť se příliš neliší od ostatních keňských a téměř všechny předchozí charakteristiky platí i pro ni. Největším problémem v této čtvrti je ilegální stavba plechových slumů. Pozemky většinou patří městu a lidé si často staví plechové domy na jejich pozemku bez svolení. City Council na to často reaguje vysláním buldozeru a demolicí těchto domů, což se většinou neobejde bez obětí na lidských životech.


%d blogerům se to líbí: