3.2.3.1 ZŠ Bohumila Hrabala – Watoto kwa watoto

Projekt Watoto kwa watoto v Základní škole Bohumila hramala má na starosti naše koordinátorka Petra Miholová.

Se začátkem nového školního roku se na podzim 2012 projekt rozběhl znovu. Zapojily se děti z 1. E. Protože děti umí anglicky zatím jen trochu, se psaním dopisů jim pomáhá paní učitelka Vendula Bízová. Z Keňské strany se zapojily děti ve věku 6-13 let, které žijí ve slumech v Nairobi. Většinou se nachází v těžké životní situaci, rodiče jim např. umřeli na AIDS, otec fyzicky týral matku, atd. Projekt Watoto kwa watoto jim umožňuje se trochu odreagovat od denních starostí a snad jim i dává nějakou naději na lepší vyhlídky do budoucna. Zároveň pak projekt dětem umožňuje blíže poznat jinou kulturu a seznámit se s životními příběhy svých vrstevníků z jiné země. Děti si zatím vyměnily první dopisy, ve kterých poslaly svou fotku a napsaly něco o sobě. Na konci března posíláme do Keni druhý balíček s dopisy, ve kterých děti popsaly, jak strávily Vánoce a nakreslily obrázek svého oblíbeného zvířete. Do projektu se v březnu zapojila ještě další třída – 3. D. Děti se v dopisech představily a nakreslily kamarádovi nebo kamarádce obrázek.

2011 – V roce 2011 byl projekt Watoto kwa Watoto pozastaven z důvodu personálních změn v Keni.

Leden – duben 2010: Děti ze ZŠ Bohumila Hrabala vyplnily čas, kdy čekaly na novou zásilku obrázků z Keni, ztvárněním keňských národních parků. Malovali se bílí nosorožci, kteří odletěli do Keni z české zoo, ale také další zvířata typická pro oblast východní Afriky. Balíček poputuje v nejbližší době za dětmi do Keni.

Prosinec 2010: Novou aktivitou pro děti v nairobské škole je vytvoření velkoformátové mapy Keni. Mapu s namalovanými reáliemi jednotlivých regionů pak rozstřihají na puzzle a pošlou dětem do ČR, které si pak mapu složí a vystaví ve škole. Následně to samé, ovšem s mapou České republiky, vytvoří žáci ZŠ B. Hrabala.

Listopad 2009: Do Keni dorazily slovníčky od dětí z Z B. Hrabala.

Říjen 2009: České děti připravují pro keňské děti česko-anglické obrázkové slovníčky. Novou koordinátorkou projektu za českou Fair se místo Marie Otáhalové stává Jitka Votavová.

Září 2009: Keňské děti si obrázky a fotografie vystavily v centru v Ngandu a poté odnesly domů. Pro české děti vytvořily obrázkové svahilsko-anglické slovníčky, aby jim přiblížily svůj jazyk. Balíček také obsahoval dopisy a fotografie od keňských dětí a přivezla ho z Keni naše koordinátorka Hana Hindráková v rámci své říjnové cesty.

Červen 2009: České děti odeslaly balíček s obrázky, svými fotografiemi a dopisem o svých zálibách.

Květen 2009: Z Keni přišla odpověď – obrázky keňských dětí na téma “To jsem já” a dopisy pro české děti.

Únor 2009: Do projektu se zapojila škola ZŠ Bohumila Hrabala, žáci 2. a 4. třídy vedení učitelem anglického jazyka panem Janem Rytířem, paní učitelkou Chrzovou a dalšími učiteli. Žáci namalovali obrázky na téma “To jsem já” a poslali do školy v Ngandu v Nairobi v Keni, kde budou vystavovány. Školy mezi sebou komunikují prostřednictvím korespondence a předávání obrázků.

Reklamy

%d bloggers like this: